Kommenteeri

Koolilõuna - mitte ainult kõhutäis!

Söömine ja toit on osa kultuurist olnud läbi aegade, olles midagi enamat kui ainult kõhutäide – toit on alati inimesi kokku toonud ühise laua taha. Seega õiget lähenemist toitumisele tuleks lastele tutvustada võimalikult varakult. Tänapäeva elutempo on väga kiire ja see kajastub tihtipeale ka kahjuks meie toidulauas. Süüakse kiiresti, tihti samal ajal vaadates telekat või nutiseadmes olles, mille tõttu ei pöörata tähelepanu söömisele. Selline käitumisviis võib põhjustada asjatut ülesöömist, mis tervise seisukohast pole just parim.

Tagamaks hea enesetunde ning aktiivse elu, on oluline, et toidulaud oleks mitmekesine ja tasakaalustatud. Eriti oluline on see lastele kasvuperioodil, sest toit mõjutab meie mõtlemist ja käitumist. Vale toitumise tagajärjel võib tekkida toitainete puudus, mis võib viia elukvaliteedi languseni. Me kõik tahame, et meie lapsed oleksid tugevad, terved ja targad. Nagu näha, on üks korralik koolilõuna väga olulisel kohal õpilaste koolipäevas, mida ei tasuks alahinnata.

Lilleoru Põhikoolis pakutakse kohapeal valmistatud tervislikku toitu ning vajadusel arvestatakse ka erimenüüga. Kokad teevad tihedat koostööd permakultuuri aia aednike ja mesinikega, et võimalikult palju kohalikku toorainet ning maitsetaimi toidu valmistamisel kasutada. Mis aga kõige olulisem - toit on alati tehtud suure armastusega! Lisaks eelpool mainitule on kujunenud oma kombed ja tavad nii sööma asumisel kui söömise ajal.

Söömise ajal on olulised nii lapse meeleolu kui ka ümbritsev keskkond ja õnneks saab seda ise luua! Lapsed tõstavad ise toidu endale taldrikule, valides, kui palju või vähe keegi süüa jaksab. Edasi liiguvad õpetajad ning õpilased ühiselt söögilauda, kus enne söömist loetakse alati söögisalm. See aitab lastel rahuneda eelnevatest päevasündmustest ning toob tähelepanu eesootavale söögikorrale. Söömiseks võtame aega ja naudime seda ühiselt. Võimalusel tutvustatakse toitu ning toidu tegemisel kasutatud tooraineid. Pärast söömise lõpetamist koristab igaüks enda järelt laua. Nii saab söögilaud kiiresti puhtaks! Vahest saavad lapsed ka ise kokata, mis meeldib lastele väga! Köögis toimetades on lastel võimalus tajuda toitu kõigi oma meeltega, kuidas lõhnavad värsked ürdid ja millistest koostisosadest saab kokku maitsva eine. Toiduvalmistamine on lastele tore kogemus, mis aitab toidust teadlikumaks saada ja arendada kokkamisoskusi.

Tänapäevases ühiskonnas, kus poeletid on täis head ja paremat, on oluline, et lapsed oskaksid teha õigeid valikuid. Seepärast on Lilleorus iga lõuna oluline osa päevast, mis ei täida ainult kõhtu, vaid ka meelt. Soovime, et meie lapsed teaks, kuidas süüa teadlikult ja kuidas teha paremaid valikuid oma keha jaoks ning, mis peamine, et see valmistaks lastele rõõmu!

Lisa kommentaar

Email again: